K léčení MB se používá množství léčebných metod, je dobré o nich něco vědět

Polarium - Léčení mrazem


Pomůže i bechtěrevikům?
To není polarium, to je jen na postrašení.
Jistě jste slyšeli o kryoterapii, na vlastním těle jsme si snad všichni vyzkoušeli studené zábaly při horečkách a určitě víte, že akutní záněty (třeba zuby nebo oteklé klouby…) je dobré léčit ledovými obklady. Já mám raději teplou koupel, třeba v některém ze Slovenských termálů, ale je pravdou, že lékař nám bechtěrevikům, takovou koupel přímo zakáže pokud je náš MB zrovna v té akutní fázi. Co pak, polykat množství antirevmatik, píchat kortikoidy nebo zkusit opačný teplotní extrém? Vlastně, proč ne?
Často obdivujeme, pěkně v teple u televize, polárníky na výpravě jak jdou zabalení mnoha vrstvami oděvu k severnímu nebo jižnímu pólu ve 40° mrazu a říkáme si blázni ... Co myslíte kolik zimy vydrží lehce oděný, normální, Zpět Aktuality HOME zdravý či nemocný člověk?
-10°C .. -20°C .. -30°C .. -40°C - Už mám přestat, tipněte si.
Jak probíhá léčení:
Před několika měsíci otevřeli v srdci Beskyd (mimochodem kousek od hotelu ODRA) Přežila to, sláva. unikátní zařízení pro léčbu mrazem - POLARIUM. Kapacita zařízení je poměrně malá jen 5 osob najednou. Bez objednávky předem se tedy asi neobejdete. Dostanete dřeváky a podkolenky, bavlněné trenýrky, rukavice, čelenku a roušku na tvář, to je vše. Jste-li žena, je povoleno navíc lehké tričko bez rukávů. Už opravujete svůj tip? Předpokládám, že jste k celé akci dali svůj písemný souhlas a souhlasí i lékař, který posoudil Váš zdravotní stav podle dokumentace, rozhovoru, EKG, základního vyšetření krve. Před každým vstupem do polaria se měří TK a znovu posuzuje aktuální zdravotní stav. Zpravidla se doporučuje série 10 vstupů.
A jde se na to. Otevírají se dveře, všichni rychle vstoupí a hlavně zavřete za sebou dveře aby ta zima neutekla (není dobré se potit, kapky mrznou) a čekáte:
Celou minutu a kolem je - 60°C !
Že už máte dost, mrznou Vám ruce a nohy a kdo ví co ještě? Dobře tedy, po minutě se dveře otevírají a ... chyba lávky, zanechte všech nadějí, byli jste jen v předsíni!! Zase za sebou rychle zavřete a budete pomalu chodit do kruhu, konverzace je nežádoucí:
Celé 2 minuty a kolem je -150°C !!!
Věříte tomu? Já moc ne, ale říkají, že to pomáhá a spousta lidí se sem pravidelně vrací. I ze zahraničí. Takže to asi bude pravda.
Nahoru Zpět Aktuality HOME
Jak kryoterapie působí:
 
 • Teplota jádra těla se příliš nezmění, velmi rychle se ochladí pouze povrch těla
   
 • Aktivní periferní překrvení těla přetrvává několik hodin, zlepšuje se metabolismus, zrychluje se vyplavování škodlivin z organismu. Snižuje se svalový tonus
 • Polarium působí příznivě na psychiku, zlepšuje se vytrvalost a odolnost nervového systému k únavě a zátěži
 • Zlepšuje se výkonnost imunitního systému, roste počet T lymfocytů. Zvyšuje se koncentrace celé řady hormonů (kortikosteroidy, adrenalin, testosteron..) Subjektivní pocit bezbolestnosti přetrvává řadu hodin a pánové pozor, roste i sexuální apetit...
  Které nemoci polarium léčí:
   
 • Léčí zánětlivá onemocnění pohybového systému např. revmatoidní artritídu, stavy po revmatické horečce, dnu, postižení kůže a kloubů při lupence ..
   
   
 • Degenerativní onemocnění kloubů a páteře.
   
 • Revmatické onemocnění měkkých tkání, změny svalů, kloubů a šlach po traumatech ..
   
 • Roztroušená sklerosa, osteoporoza, fybromyalgie, celulitída, obtíže při menopause ..
  Z výčtu nemocí a ze skutečnosti, že "Morbus Bechtěrev" je revmatické, zánětlivé onemocnění páteře, drobných i větších kloubů, a také svalových úponů, je zřejmé, že Polarium bude užitečné i pro bechtěreviky. Vešli jsme v kontakt s provozovatelem a získali jsme příslib, že po získání dalších zkušeností nám podají informace o vhodnosti léčby pro bechtěreviky. Zařízení je stále ještě ve zkušebním provozu. Budeme Vás informavat.
  Nahoru Zpět Aktuality HOME
  Kde najdete polarium:
  V ČR zatím existuje jediné unikátní zařízení, najdete je v srdci Beskyd ve vesničce Čeladná (můžete i vlakem, Ostrava - Frýdek-Místek - Čeladná - Valašské Meziříčí), BRC - Beskydské rehabilitační centrum najdete snadno i na internetu. Zařízení je schopno poskytnout komplexní léčebně- rehabilitační program, polarium bývá jeho součástí. Vlastní léčení může být spolufinancováno zdravotní pojišťovnou, ale pobyt v polariu si pacient hradí sám. Jeden vstup přijde na 270,- Kč a zakoupíte si speciální oblečení, muži 350,- a ženy 430,- Kč, bez něho do polaria nemůžete.
  ©  Emil Mainda 2005