Právo doprovází člověka celý život a neznalost zákonů neomlouvá

Obce s rozšířenou působností


Ze zákona č. 114/1988 Sb. - O působnosti orgánů v soc. zabezpečení MPSV ČR
Poskytování sociální péče občanům v ČR je řízeno v několika instancích. Nejvýše stojí Mininisterstvo práce a sociálních věcí jehož působnost je vymezena §2 zmíněného zákona, §3 vymezuje působnost Krajských úřadů a §14 působnost obcí. Podrobný výčet pravomocí těchto orgánů přesahuje rámec tohoto sdělení, podrobnosti najdete v zákoně 114/1988 Sb.
Zpět HOME
Ćím jsou pro nás důležité obce s rozšířenou působností:
Občané postižení Bechtěrevovou chorobou ve vyšším stádiu IV. a V. již mají zdravotní postižení značně ztěžující obecné životní podmínky. Mají právo vlastnit průkaz ZTP nebo ZTP/P spolu s celou řadou mimořádných výhod. Je samozřejmé, že stejná práva a výhody mohou využívat všichni ZP kteří tyto průkazy vlastní. Výčet výhod bude uveden na samostatné stránce. Pro zdravotně postižené jsou z tohoto hlediska nejdůležitější "Obecní úřady obcí s rozšířenou působností" (dříve Okresní úřady), protože podle §34 zákona č. 114/1988 Sb. rozhodují:
  a) 
o poskytování příspěvků na opatření zvláštních pomůcek občanům s těžkými vadami nosného nebo pohybového ústrojí, nevidomým a neslyšícím občanům,
  b) 
o poskytování příspěvků na koupi, na celkovou opravu a na provoz motorového vozidla a na úhradu pojistného,
  c) 
o poskytování příspěvků na úpravu motorového vozidla na ruční ovládání občanům s těžkými vadmi mosného nebo pohybového ústrojí,
  d) 
o poskytování příspěvku na úpravu bytu občanům s těžkými vadami nosného nebo pohybového ústrojí a nevidomým občanům,
  e) 
o přiznání mimořádných výhod, (průkazy TP, ZTP, ZTP/P)
  f) 
o poskytování bezúročných půjček.
Obecní úřad obce s rozšířenou působností vydává průkazy mimořádných výhod, vede jejich evidenci a rozhoduje o jejich platnosti.
Seznam obcí s rozšířenou působností na Moravě
Nahoru Zpět HOME
Moravskoslezský kraj:
Bílovec, Bohumín, Bruntál, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Hlučín, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Krnov, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Ostrava, Rýmařov, Třinec, Vítkov.   (Doplněk: Pověřené obecní úřady: Fulnek, Horní Benešov, Město Albrechtice, Osoblaha, Příbor, Studénka, Vratimov, Vrbno pod Pradědem.)
Olomoucký kraj:
Hranice, Jeseník, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohlenice, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh.   (Doplněk: Pověřené obecní úřady: Hanušovice, Hlubočky, Javorník, Kojetín, Moravský Beroun, Němčice nad Hanou, Zlaté Hory.)
Zlínský kraj:
Bystřice pod Hostýnem, Holešov, Kroměříž, Luhačovice, Otrokovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Vizovice, Vsetín, Zlín.   (Doplněk: Pověřené obecní úřady: Bojkovice, Brumov-Bylnice, Horní Lideč, Hulín, Chropyně, Karolinka, Koryčany, Morkovice-Slížany, Napajedla, Slavičín, Staré Město, Uherský Ostroh.)
Jihomoravský kraj:
Blansko, Boskovice, Brno, Břeclav, Bučovice, Hodonín, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Kyjov, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Tišnov, Veselí nad Moravou, Vyškov, Znojmo, Židlochovice.   (Doplněk: Pověřené obecní úřady: Adamov, Bzenec, Hrušovany nad Jevišovkou, Ivanovice na Hané, Klobouky u Brna, Letovice, Miroslav, Rousínov, Strážnice, Velká nad Veličkou, Velké Opatovice, Vranov nad Dyjí, Ždánice.)
Nahoru Zpět HOME
Poznámky:
Znění zákona 114/1988 Sb. je mnohem podrobnější. Například: §32 - Obec v samostatné působnosti (rozhoduje o přijetí do ústavů sociální péče, pomáhá řešit otázky bydlení, poskytování pečovatelské služby, příspěvku na společné stravování), §33 - Pověřený obecní úřad (rozhoduje o poskytování opakujících se peněžních dávek, příspěvku na rekreaci či lázně). Přesné znění přesahuje rámec toho sdělení. Pověřené obecní úřady jsou jednak v obcích s rozšířenou působností a navíc ještě v obcích uvedených v závorce menším písmem.
Obecní úřad s rozšířenou pravomocí je prostě úřad, kam si chodíte vyměnit občanku, pas, řidičák, přihlásit či odhlásit auto. Jste-li zdravotně postižený pak je to místo kde si musíte požádat o průkaz ZTP, ZTP/P, požádat o příspěvek na dopravu, opravu či nákup mototového vozidla, o bezúročnou půjčku či další výhody. Jdete-li tam poprvé, je dobré znát město kam musíte zajet.
©  Emil Mainda 2005