K léčení MB se používá množství léků, je dobré o nich něco vědět

Léky, léčiva a potravní doplňky


Pro léčení Bechtěrevovy choroby a dalších "Seronegativních spondylartritid" je používána celá řada léků, léčiv a potravních doplňků, které je možno koupit prodejnách zdravé výživy, drogeriích a pod.
Naším cílem není předepisovat pacientům léky a způsob léčení, od toho jsou zde lékaři, kteří znají zdravotní stav svých pacientů a případná rizika. Je však celá řada léků volně prodejných, a také mnoho potravních doplňků. U revmatických chorob je léčení obtížné, každý pacient by si v podstatě měl najít "svůj lék" na který dobře reaguje a používá jej nejlépe jen v nouzi nejvyšší.
Chceme Vás zde seznamovat s nejrůznějšími léky na našem trhu a sdělit Vám zkušenosti ostatních kolegů s jejich užíváním. Lékaře pak můžete požádat, zda by nebylo možné vyzkoušet u Vás lék, který se osvědčuje u jiných pacientů. Určitou roli zde bude nepochybně hrát cena léků a zdravotní stav. U léčiv a potravních doplňků je situace jiná tam Vám naše informace a zkušenosti kolegů mohou hodně pomoci při rozhodování a vyzkoušet si novinku, která se jim osvědčuje.
Proto nám napište a poraďte kolegům co Vám pomáhá

Větší balení Voltarenu má příznivější cenu a bechtěrevik dokáže v nouzi spotřebovat hodně
Voltaren Emulgel se velmi dobře roztírá a vstřebává. Účinou látkou je Diclofenacum diethylammoniacum což je léty osvědčený lék. Výrobce Novartis dodává balení 30, 50 a 100g, lze zakoupit i bez receptu. Po aplikaci nastává úleva během několika minut, možno použít 3 - 4x denně.

GS Condro je volně v prodeji v lékárnách, učinek se projeví po několika týdnech nižší spotřebou léků
GS Condro je potravním doplňkem s účinnou látkou Glukosamin sulfát s přídavkem železa, vápníku, fosforu a hořčíku. Dlouhodobé užívání při bolestech a zánětech kloubů, osteoartróze, a osteoporóze působí protizánětlivě, chrání a vyživuje kloubní chrupavku, má minimální nežádoucí účinky, snižuje potřebu léků proti bolesti. Výrobce Green swan pharmaceuticals dodává balení 50 nebo 100 tablet, užívá se cca 2x1 tableta denně.

Lék má vyšší cenu, okamžitý účinek je poněkud slabší, ale při delším užívání je konečný efekt dobrý
Celebrex, patří mezi specifické inhibitory COX-2. Mírní bolest a záněty při osteoartróze a artritidách. Lék je pouze na lékařský předpis a používá se zejména u problémových pacientů se zažívacími potížemi. Nástup a účinek je ve srovnání s jinými nesteroidními antirevmatiky slabší, ale je bohatě vyvážen minimálními nežádoucími účinky. Výrobce SEARLE dodává balení se 100 a 200 mg celecoxibum, užívají se 1 až 2 tobolky denně.

Léty osvědčené nesteroidní antirevmatikum a antiflogistikum.
Monoflam Patří mezi nesteroidní antirevmatika. Účinnou látkou je diclofenacum natricum. používá sek léčbě Bechtěrevovy choroby, chronické i akutní artritidy i při artrózách. působí proti bolesti i zánětům. Výrobce Sanofi-synthelabo dodává lék jako mast, injekce i tablety z nichž doporučuji provedení Retard, které šetří zažívací trakt a působí déle při postupném rozpouštění granulek. Sám jsem jej léta ke spokojenosti používal.

HOME

Patří mezi první léky COX-2 inhibitor. V ČR se používá od r.1998.
Movalis je moderní nesteroidní antirevmatikum ze skupiny COX-2 inhibitorů, které mají výrazně snížený účinek na zažívací trakt. Účinnou látkou je Meloxicam, mírní bolest a záněty u Bechtěrevovy choroby, revmatoidní artritidy i osteoartrózy, používají jej zejména problémoví pacienti se zažívacími potížemi. Patří mezi nejlevnější COX-2 léky. Výrobce Boehringer Ingelheim dodává tablety a čípky. Při MB se užívá cca 15mg/den.
©  Emil Mainda 2002